Leadership

Executive Committee

2018-19

2018-19

Michael Streng

Bridges, Jillisky, Streng, Weller & Gullifer, LLC

302 S Main Street
Marysville, OH  43040
937.644.9125

President

President

Shawn Dominy

Dominy Law Firm

7716 Rivers Edge Drive, Suite B
Columbus, OH  43235
614.717.1177

President-Elect

President-Elect

Meredith O'Brien

Bailey Legal Group

220 West Market Street
Sandusky, Ohio  44870
419.625.6740

Secretary

Secretary

Gerald G. Simmons

536 South High Street
Columbus, OH  43215
614.365.7444

Public Policy Director

Public Policy Director

Blaise Katter

Huey Defense Firm

Columbus, OH 43220
614.487.8667

Treasurer

Treasurer

Joseph Humpolick

Ashtabula, OH 44004
440.361.1686

Our Board

The following is an alphabetical listing of OACDL's Board of Directors.

* = Past President
+ = Executive Committee Member

Steven R. Adams

(513) 929-9333
CINCINNATI

Kenneth Bailey *

(419) 625-6740
SANDUSKY
http://www.Bailey.pro

K. Ronald Bailey *

(419) 625-6740
SANDUSKY
http://www.Bailey.pro 

Matthew Bangerter

(216) 574-9170
COLUMBUS

E. Charles Bates

(419) 782-9500
DEFIANCE

Robert Beck

(614) 397-1637
MARYSVILLE

Stuart Benis

(614) 463-1551
COLUMBUS

Edmond F. Bowers

(330)725-3456
MEDINA

Jack Bradley

(440) 244-1811
LORAIN

Wesley Buchanan

(330) 249-1778
AKRON

Herman Carson *

(740) 593-6400
ATHENS

Anthony R. Cicero

(937) 424-5390
Dayton

T. Douglas Clifford

(419) 677-6347
NORWALK
www.NorwalkOhioLaw.com 

Shawn Dominy +

(614) 717-1177
COLUMBUS

Paris Ellis *

(513) 432-0194
MIDDLETOWN

Ian Friedman *

(216) 696-1422
CLEVELAND

Jeffrey Gamso *

(216) 443-3669
 CLEVELAND

James D Gilbert

(614) 766-2883
DUBLIN

Dennis Gump

(937) 854-4900
DAYTON

Joseph Hada

(440) 413-6949
WILLOUGHBY HILLS

R. Daniel Hannon *

(513) 732-2214
BATAVIA

Timothy Huey *

(614) 487-8667
COLUMBUS

Joseph Humpolick +

(440) 998-2628
ASHTABULA

Brian G. Jones

(740) 363.3900
DELAWARE

Blaise Katter

(614) 487-8667
COLUMBUS

Elizabeth Kelley

(509) 991-7058
SPOKANE, WA

William F. Kluge *

(419) 225-5706
LIMA

Dennis Lieberman

(937) 223-5200
DAYTON

Jefferson Liston *

(614) 407.9630
COLUMBUS

Sean Maxfield

(614) 445-8287
COLUMBUS

Zach Mayo

(614) 537-9504
COLUMBUS

Jay Milano *

(440) 356-2828
ROCKY RIVER

Craig Newburger

(513) 850-1778
LEBANON

Meredith O'Brien +

(419) 625-6740
SANDUSKY

Elizabeth Osorio

(740) 363-3900
Delaware

Joseph Patituce

(440) 471-7784
NORTH OLMSTEAD

John Poley

(937) 223-9790
DAYTON

John Pyle

Harry Reinhart *

(614) 228-7771
COLUMBUS

J. Anthony Rich *

(440) 245-2274
LORAIN

Regina Richards

(937) 504-2500
URBANA

Jon Paul Rion *

(937) 223-9133
DAYTON

John Rion *

(937) 223-9133
DAYTON

Charles H. Rittgers *

(513) 932-2115
LEBANON

Charles M. Rittgers

(513) 932-2115
LEBANON

Daniel Sabol

(614) 300.5088 
COLUMBUS

Jon Saia *

(614) 444-3036
COLUMBUS

Brock Schoenlein

(937) 222-1050
DAYTON

E. Scott Shaw

(614) 221-6327
COLUMBUS

Gerald Simmons +

(614) 365-7444
COLUMBUS

John Sivinski

(800) 641.1970
ROCKY RIVER

Jeffrey Slyman

(937) 454-5544
VANDALIA

Brian J. Smith

(800) 641-1970
ROCKY RIVER

David C. Stebbins *

(614)469-2999
COLUMBUS

Andrew Stevenson *

(740) 653-0961
LANCASTER

Michael Streng + *

(937) 644-9125
MARYSVILLE

John Waddy


614.463.9518
Columbus

Samuel B. Weiner *

(614) 443-6581
COLUMBUS

Brad Wolfe

(216) 928-7700
CLEVELAND

 

Committee Chairpersons

Amicus Committee

Amicus Chair

Russ Bensing (Cleveland)
216.241.6650

CLE Committee

CLE Chair

T. Douglas Clifford (Norwalk)
419.677.6347

CLE Co-Chair

Brad Wolfe (Cleveland)
216.928.7700

Ethics Committee

Ethics Chair

Jay Milano (Cleveland)
440.356.2828

Indigent Defense Committee

Indigent Defense Chair

Zach Mayo (Columbus)
614.525.8519

Public Policy Committee

Public Policy Chair

Blaise Katter (Columbus)
(614) 487-8667

Membership Committee

Membership Chair

Zach Mayo
440.245.2274

Publications Committee

Publications Chair

Wesley C. Buchanan
330.249.1778

Strike Force Committee

Strike Force Chair

Dan Sabol (Columbus)
614.300.5088

Strike Force Co-Chair

Joe Patituce (Cleveland)
440.471.7784

Technology Committee

Technology Chair

Kenneth R. Bailey
419.625.6740

Technology Co-Chair

Brian Jones
740.513.4830

2018-19

2018-19

Michael Streng

Bridges, Jillisky, Streng, Weller & Gullifer, LLC

302 S Main Street
Marysville, OH  43040
937.644.9125

2017-18

2017-18

Kenneth R. Bailey

Kenneth R. Bailey
Sandusky

2016-17

2016-17

Jon Saia

Jon Saia
Columbus

2015-16

2015-16

Michael Lear

S. Michael Lear
Cleveland

2014-15

2014-15

Jeffrey M. Gamso

Jeffrey M. Gamso
Cleveland

2013-14

2013-14

J. Anthony Rich

J. Anthony Rich
Lorain

2012-13

2012-13

Jon Paul Rion

Jon Paul Rion
Dayton

2011-12

D. Timothy Huey

D. Timothy Huey
Columbus

2010-11

David Stebbins

David Stebbins
Columbus

2009-10

Andrew Stevenson

Andrew Stevenson
Lancaster

2008-09

Ian N. Friedman

Ian Friedman
Cleveland

2007-08

Donald Schumacher

Donald Schumacher (deceased)
Columbus

2006-07

Barry Wilford

Barry Wilford
Columbus

2005-06

R. Daniel Hannon

R. Daniel Hannon
Batavia

2004-05

Paul Skendelas

Paul Skeldelas
Columbus

2003-04

Charles H. Rittger

Charles H. Rittgers
Lebanon

2002-03

Clayton Napier

Clayton G. Napier (deceased)
Hamilton

2001-02

Jefferson Liston

Jefferson Liston
Columbus

2000-01

Herman Carson

Herman Carson
Athens

1999-2000

Mary Ann Torian

Mary Ann Torian
Columbus

1998-99

Cathy Cook

Cathy Cook
Cincinnati

1997-98

Harry R. Reinhart

Harry R. Reinhart
Columbus

1996-97

Paris K. Ellis

Paris K. Ellis
Middletown

1995-96

K. Ronald Bailey

K. Ronald Bailey
Sandusky

1994-95

Samuel B. Weiner

Samuel B. Weiner
Columbus

1993-94

Mark R. DeVan

Mark R. DeVan
Cleveland

1992-93

William F. Kluge

William F. Kluge
Lima

1991-92

James Kura

James Kura (deceased)
Columbus

1990-91

Max Kravitz

Max Kravitz (deceased)
Columbus

1989-90

Thomas Miller

Thomas Miller (deceased)
Cincinnati

1988-89

John H. Rion

John H. Rion
Dayton

1986-88

Jay Milano

Jay Milano
Rocky River